Škola, škola a zase škola...

1. září 2012 v 7:02 | Luss. |  Diary

Škola. A to už v pondělí! Já tam nechci. <--- Takže přemýšlím už asi týden. No jo. Škola volá. Ranní vstávání, žádný ponocování... Jak já to vydržím?! Z práznin jsem zvyklá ponocovat, pak jít spát a vstávat v jednu odpoledne. Ale já se tam docela těším. Teda na ty lidi, co tam budou. Budu v osmičce. A co jsem slyšela, tak je prej pěkně těžká :/ Nemusím si slibovat, že se budu furt pilně učit a dělat domácí úkoly atd., protože vím, že se na učení prostě vyseru a domácí úkoly rychle stačím napsat o přestávce :'DD To jsem celá já. Ale nejvíc se těším na ájinu <3 To je prostě moje láska :3 Ájina mi jde a jsem na ní nejchytřejší ve třídě. Pak se těším na informatiku. Zase hodina prosezená u počítače na facebooku :'DD Jako vždycky. Ale taky se tam netěším. Prostě tam nechci. Bojím se. Bojím se těch lidí, co mi denodenně nadávají :'( Ještěže mám naší MNSP. :333 Bez nich by byl můj celej život... jak to nazvat... v p**i? Jo. No nic, nebudu vás zatěžovat mými problémy a užijte si dnešní den. Škoda jen, že to vypadá, že bude hnusně.

Luss xx
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mája. Mája. | Web | 1. září 2012 v 10:31 | Reagovat

Já taky zrovna nejásám,že tam musim. Jdu na druhej stupeň a budeme mít novýho učitele a všechno tam bude nový. No a kdybys viděla ten rozvrh. No hrůza. Schytlali jsme tu nejpřísnější učitelku na hudebku. Těšim se jenom na kamarády. :)

2 Elle Cullen Elle Cullen | Web | 1. září 2012 v 12:48 | Reagovat

Ahoj,
to máme stejně. Taky jdu do osmičky, ráda ponocuju, dlouho si pospím :D Naštěstí nám ještě opravují školu, takže budeme týden jezdit na výlety, atd.

3 dagmara65 dagmara65 | 3. září 2012 v 18:08 | Reagovat

Holky držte se a věřte tomu, ty nejkrásnější roky máte před sebou. Jen jít za svým snem. A děkuji.

4 Apeaptoniavipt Apeaptoniavipt | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 22:37 | Reagovat

First things first, you need to set a hard and fast target date for when you may completely quit, such as 2-3 weeks from now.  Use these circumspectly however, as they may lower blood sugar, which is an unhealthy effect in men whose glucose levels are properly balanced.

5 AlbertDuabs AlbertDuabs | E-mail | Web | 3. června 2018 v 1:39 | Reagovat

The prostate is the central part of a male's reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of varieties of prostate infection. It is due to bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect inside the gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections received from other regions of the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect accompanied by making use antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some with the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies declare that a couple of ejaculations each week will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to take to ensure a normal prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to select prostate examination at least one time 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama